5 rad při výběru kuchyně

6.6.2016

Při výběru nové kuchyně hraje důležitou roli nejen cena a vzhled, ale i praktičnost a kvalita. Jelikož je kuchyňská linka jedním z nejzatěžovanějších vybavení v domácnosti, měli bychom dbát na pečlivý výběr materiálu a komponentů. Materiál by měl odolávat výkyvům teplot a vlhkosti, mechanické komponenty zvýšené zátěži jako je například časté otevírání.

1. Kuchyně na míru

Je pradávným mýtem, že kuchyně na míru jsou mnohem dražší než "krabicové" sestavy. Je tomu tak u předpřipravených kuchyní v řádu několika tisícovek, zde ovšem kvalita pokulhává, nemůžeme tak čekat, že kuchyně vydrží delší dobu.

2. Rozvržení kuchyně

Správně navržená kuchyň je polovina spokojenosti. Skříňky, spotřebiče a vedení sítí by měly být uspořádány efektivně a bezpečně, tak aby vše bylo po ruce.

3. Materiál

Neméně důležitou roli při výběru hraje materiál:

  • Lamino - většinou se z něj vyrábějí korpusy kuchyně. Laminované dvířka a pracovní desky jsou náchylnější k poškození. Může častěji docházet k odlepování vlivem vlhkosti a tepla.
  • Fóliovaná nebo lakovaná dvířka - jsou mnohem odolnější než laminovaná. Jsou tvarově stálá a mají vysokou odolnost vůči oděru, vlhku a změnám tepla.
  • Masivní dřevo - největším problémem masivu je jeho přizpůsobivost. Dřevo při vlivech teploty a vlhkosti pracuje, proto se používá mnohem odolnější deska z masivních lamel nebo deska dýhová.
  • Další variantou je nalepená tenká vrstva dřeva na dřevotřísku nebo MDF (dřevovláknitou) desku. Výsledek je pak kombinací odolného materiálu s texturou dřeva.

Kvalitní materiály jsou samozřejmě dražší, je-li tedy cena podezřele nízká, bude se zřejmě jednat o méně kvalitní materiál.

4. Pracovní deska

Existuje spousta materiálů na výrobu kuchyňské desky. Mezi ně patří: umělý a přírodní kámen, lepené dřevo, kov, sklo, MDF desky nebo laminát. U lamina a MDF je doporučená tloušťka 3 cm, u umělého a přírodního kamene stačí 2 cm.

5. Montáž kuchyně

Při volbě kuchyně na míru je třeba pohlídat si samotnou montáž. Na co si dát pozor:

  • spoje a úchyty - pevné a funkční
  • kování a výsuvné mechanismy
  • dřez a baterie - funkčnost a těsnění
  • spoje pracovní desky - vodotěsné, hladké, oblé koncové hrany
  • elektrospotřebiče - správné napojení a těsnost spojů

Máte zájem o kuchyň na míru? Kontaktujte jednoho z ověřených řemeslníků!

© LUCEO, s.r.o. 2024